داستان

داستان (16)

13 تیر 1400

داستان کوتاه:

دایره

نوشته: قدرت دانشور

...

 

_ دیدم که باید به هزاره آینده بروم و از آنجا بازگردم به زمان حال: اینجا که دوستی در مغازه خویش که بی شباهت به گوری نیست در تکاپوی روزی خویش، جز فقر چیزی به کف نمی آورد.مردی با تخیلی رها و زندگی محدود به گذشته و حالی تلخ !

ادامه مطلب...
13 تیر 1400

حباب

نوشته: سجاد آریایی

پنجره را باز می کنم، هرم گرما و بوی خون پیچ می‌خورد و تاب. تا انتهای دو مجرای بینی ام بالا برود و بسوزد. سرگیجه و منگی آنقدر در من تکرار شده که به خاطر آوردن آن، مثل انگشت در حلق کردن است به وقت بالا آوردن. خون دماغ های بی امان، امانم را بریده. سیل می شود و جاری بر روی پیراهنم و دست‌ها تا چکه های جهیده از آن در گوشه و کنار خانه برای تیرگی به یادگار بماند.

ادامه مطلب...
13 تیر 1400

شوهَ زَنگ

شهریار قنبری

برای استاد علی مردان عسگری عالم

اشی نبود. باز غیبش زده بود. خدا می دانست این بار بچه را کدام طرف برده بود. داود تمام دشت و اطراف را خوب گشت. حتا تا کنار قبرستان هم رفت، اما...توی این ظلمات دیگر عقلش قد نمی داد کدام سمت پی اش بگردد. همه جا تاریک بود.

ادامه مطلب...
13 بهمن 1398

داستان بازیکن اول آماده! در یک کابوس‌آباد آخرالزمانی، در سال 2045 اتفاق می‌افتد.

 

ادامه مطلب...
20 دی 1398

قبرستان مجسمه‌ها...

.

از روی پل، یعنی جایی که من ایستاده بودم نور چراغ برق، حاشیهی رود را مثل روز روشن کرده بود. هرچند بخاطر فاصله‌ی زیادم با آنجا، اجسامِ پراکنده در آن کاملا مشخص نبودند اما مجسمه‌های کهنه‌ای که شاید شهرداری از داخل پارک‌ها جمع‌آوری می‌کرد و به اینجا می‌آورد از دور مثل تندیس‌های فرو رفته در گِل معلوم بودند. هوا چنان سرد بود که حتا جرأت بیرون آوردن یک نخ سیگار را از جیب پالتواَم نداشتم اما تماشای انعکاس نورِ چراغها روی بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی _که مثل سرامیک کف رود را تزیین کرده بودند_ می ارزید به تحمل این سوزِ عجیب و غریب. هیچ جنبنده‌ای این وقت شب بیدار نبود یا اصلا جرأت بیرون آمدن از دست این سرما را نداشت. اینکه گربه‌ها و سگ‌ها هم بیرون نبودند، حسِ شجاعانه‌ای به من می‌داد اما آنچه مجابم می‌کرد تا در این ساعت از شب به تماشای قبرستان مجسمه‌ها بیایم، کنجکاوی و کشف رازی بود که لذت بیرون آمدن را صد چندان می‌کرد و حدس درباره‌ی مجسمه‌هایی که زیر پل را اشغال کرده بودند و فقط شب‌ها سر و کله‌شان پیدا می‌شد و روزها یا من دقت نمی‌کردم یا اثری از آنها نبود.

یکی از آنها مردی در حالت سجده بود، که شاید آن را از میدانی با اسمی مذهبی به اینجا آورده بودند. با خودم گفتم، هنگام طلوع آفتاب وقتی به گرده‌ی برنزی‌اش نور می‌تابیده چه ابهتی داشته است. یا زنی که بچه‌اش را به سینه‌اش چسبانده بود و به زمین خیره بود. حتما مربوط به میدانی بوده با نام مادر؛ اطرافش را گل و لایِ رود با پارچه‌های کهنه و پتوهای مندرس پوشانده بودند. یکی از آنها که بنظر جوانِ بلندقدی می‌آمد، بازویش را چسابنده بود و هنوز سرخیِ رنگی که روی ساعد و دستش ریخته بودند از دور سوسو می‌زد؛ شاید نامِ یکی از قهرمانان ورزشی را _که در میدان مبارزه زخم برداشته بود_ بر روی آن گذاشته بودند. پیرمردی خمیده و گوژپشت، تندیس دیگری بود که در آبِ رود، شاید وضو می‌گرفت. می‌دانم اسم میدان یا بوستانِ محل نصبش، پدر بوده.

اما در میان آن همه تندیسِ عجیب، یکی از آنها حالت غریبی داشت که هرچه فکر می‌کردم نمی‌تونستم اسم میدانش را حدس بزنم یا حتا دلیل نصبش را بفهمم. شلوارِ پاره‌پوره و کهنه‌اَش تا زیرِ زانوهای خشک و سیاهش پایین بود. ران‌هایش به میله‌ رسیده بودند و جسمِ سفیدی را با دست راست در کِشاله‌ی رانش فرو برده بود و در همان حالتِ نامتعادل خوابیده بود. من ساعت‌ها به آن دقت می‌کردم تا این راز را کشف کنم اما کدام میدان در این شهر به چنین تندیسی نیاز داشت؟! کجای این شهر به این مردِ تکیده نیاز داشت؟! این مجسمه‌ی سیاه و زشت به درد کدام نمایشگاه می‌خورد؟! کدام هنرمند به این مجسمه دل خوش می‌کرد؟! هرچه بیشتر نگاه می‌کردم، تاریکی در شبکیه چشمم بیشتر می‌شد و تصویر تارتر و کِدِرتر. در همین گیر و دارِ کشف راز بودم که بادی خشن از زیر پل _مثل عقابی که از لانه‌اش برای شکار بیرون بپرد_ به پاهای تندیسِ بی‌نام پیچید و آرام آرام سقوطش داد و تندیس در گِل‌های حاشیهی رود فرو رفت.

ادامه مطلب...
30 شهریور 1398

داستان پهلوان در زنجیر

 

لک لکی پاهای بلندش را به زیر شکم جمع کرده بود و در ارتفاع نه چندان بالایی پرواز می کرد به طوری که دیوارهای عظیم و باستانی قلعه فلک الافلاک در پس زمینه خود نمایی می کرد.پروازش را دنبال کردیم تا که به نزدیکی پل رسید و در آنجا در کنار یک بوته بلند حاشیه رود به آرامی فرود آمد.احمدی جلوتر از من به راه افتاد.باز خر و خر طوقه هایمان که با ترکه هدایتشان می کردیم،برخاست.

می خواستیم از کوچه انتهای محله باغ دختران که به پل ولیعهد می رسید،برگردیم که دیدیم در انتهای پل جمعیتی گرد آمده است.احمدی گفت:"فکر کنم پهلوانی دور گرفته است.بیا برویم ببینیم."

بی درنگ طوقه هایمان را در دست گرفتیم و رو به جمعیت دویدیم.

از شیب خاکی بالا کشیدیم تا رسیدیم به جمعیتی که در گوشه پل،حلقه ای بوجود آورده بود که در آن میان پهلوانی میدان داری می کرد.از لابلای جمعیت که بیشتر ایستاده تماشا می کردند رد شدیم.طوقه ها را روی زمین نهادیم و هر کداممان میان طوقه خود،نشستیم و مشتاق و هیجانزده به پهلوان خیره شدیم و سپس نگاهی به جمعیت که در سکوت،خیره به کار پهلوان بود.

گفتم:"به موقع آمدیم هنوز شروع نکرده"

پهلوانی بود بلند بالا و ورزیده با پوستی سبزه که دستمال یزدی بلندی دور سر بسته بود که دنباله آن از پس سرش آویزان بود.

جمعیت دم به دم زیاد می شد.

پهلوان در میان حلقه جمعیت چرخ می زد و گاه با بلندگوی دستی اش و گاه بدون آن ذکر می گفت و از راه رسم دیرینه اولیاء و جوانمردان می گفت.

روی زمین پیش پایش گلیم پاره ای بود و بقچه ای گشوده با صندوق چوبی رنگ و رفته ای و یک کتاب جلد چرمی فرسوده با قطع کوچک و یک کاسه طلایی که یک پنجه طلایی از کف آن بیرون آمده بود که می گفتند نشانه پنج تن آل عباست...و مقداری زنجیر با ضخامت های متفاوت و وزنه های گرد و بزرگ و میل هایی که هر کدام به کنده بزرگی می مانست و صفحه ای آهنی به کف آنها پرچ شده بود و خرت و پرت های دیگر.

یادم آمد یکروز که من و احمدی در پامنار کار پهلوان دیگری را می دیدیم در آخر کار که جمعیت پراکنده شد ما ماندیم پیش پهلوان.او از ما خواست کمکش کنیم چیزهایش را جمع کند.ما با میل پذیرفتیم.احمدی با شوخی و خنده می خواست یکی از آن وزنه های گرد را بلند کند ،نتوانست .جز آنکه آنرا جابجا کرد.او یکسال کوچکتر از من بود.من فکر می کردم می توانم بلندش کنم اما کار من هم راه به جایی نبرد.

پهلوان ،هر بار ذکرش را قطع می کرد و از جمعیت می خواست که برای سلامتی خودشان و شفای بیماران پولی در کاسه طلایی بگذارند.ما در بهر هیکلش بودیم.برایمان مهم بود که پهلوان زورمندی باشد که بعد درباره اش برای بچه های محل تعریف کنیم.

احمدی رو به من کرد و گفت:" خالکوبی گرده اش را ببین!خالکوبی گرده اش را ببین!."

زنی بود با موهای افشان و ابروهای وسمه کشیده و لبان برگشته که جامی را کف دست پیش آورده بود و مستانه و غمزده ما را می نگریست.با چم و خم شدن پهلوان گویی جان می گرفت.

پهلوان آنقدر دور گرفت و چرخ زد که حوصله ما بچه ها را که لابلای جمعیت پراکنده بودند، سر می برد. شاید هم حوصله بزرگترها را.

پهلوان همانطور که میدان داری می کرد کاسه را به طرف احمدی گرفت و دست بر شانه او نهاد و با همان حال آواز گفت:"حالا این پسر خوب برای ما کاسه گردانی می کند"

ما هم که از این کارها زیاد دیده بودیم.احمدی با شوق پرید وسط و کاسه را از پهلوان گرفت کاسه را در میان جمعیت گرداند تا در آن پول بیندازند.

جمعیت نسبتا زیادی جمع شده بود.بیشتر جوان بودند و از آنهم بیشتر بچه ها...که سرشان درد می کرد برای کار درویش ها و پهلوان ها... بعضی بزرگترها با پاکت های خوراکی و نان های سنگکی که روی دست گرفته بودند،دقایقی به نظاره می ماندند و سپس با عجله می رفتند.

پیرزنی را دیدم که چادرش را دور سر و کمرش بسته بود.به نظرم از سر بیکاری شاید هم از بیچارگی و بی سر پناهی آنجا بود و به کار پهلوان با نگرانی و حوصله می نگریست.او تنها زن این جمعیت بود.هیچوقت ندیده بودم زنی چنین جاهایی باشد.

پسری را نشان احمدی دادم که سر و رویش از لابلای پاهای چند مرد بیرون آمده بود اما تنه اش اصلا معلوم نبود اما همانطور بی خیال و کنجکاو می نگریست.

حالا دیگر پهلوان می دانست که دو سه قران ته جیب جمعیت را با هر ورد و اوراد و صلواتی خالی کرده است.ما هم گاهی با گفتن "بش باد" با او همراهی می کردیم تا اینکه شروع کرد به یا علی مدد گفتن و شروع کارش.

پهلوان با هر دست حلقه یکی از وزنه های گرد را گرفت و روی دست ها برد سپس هر دو را همزمان به هوا انداخت و در بازگشت گرفت.بار دوم وزنه های گرد و سنگین را به هوا انداخت و پیش از آنکه فرود آیند چرخی به دور خود زد

و ایستاد و وزنه ها رادر هوا گرفت و بعد از مکثی طولانی اینبار همین کار را پیاپی با سرعت عمل انجام داد و هر بار با قدرت و مهارت آنها را در هوا می گرفت...و بارک الله و احسن بود که از بعضی افراد بزرگسال به گوش می رسید.

این بار پهلوان میل ها را که چون دو کنده تنومند درختی بودند که صفحه های گرد و ضخیمی به ته آنها پرچ شده بود روی دست هایش بالا برد و چون پهلوان پشت به ما بود می دیدیم هر بار که میل های عظیم را یک به یک دور سرش می چرخاند امواج عضلات بازو و شانه ها و کتفش به رقص در می آمدند و زن افسونگر نقش بسته بر گرده اش جان می گرفت و ابرو و لب ها و دست و جام همراهش به حرکت در می آمدند....

این بار هورا از بچه ها برخاست و احسن و بارک الله بود که نثارش شد.

پهلوان ما اینبار چند قلوه سنگ را یکی یکی روی وزنه های آهنی خود قرار داد و با دستمال یزدی یی که به دور دست پیچانده بود،هر بار با یک ضربه پرقدرت مشت،قلوه سنگ ها را به دو نیم می کرد.

بار دیگر از دو جوان خواست تخته سنگ بزرگی را روی شکمش قرار دهند و با پتک تخته سنگ روی شکمش را بشکنند.

آخرین کار پهلوان پاره کردن زنجیر بود.

پهلوان چند دور زد و سپس یکی از زنجیر هایی که کلفتی کمتری داشت را برداشت.از دو جوان خواست که در بستن زنجیرها کمکش کنند.آنها زنجیر بلند را دو دور به دور بازوان و بالا تنه او محکم بستند و قلاب زنجیر را که ضخیمتر بود به یکی از حلقه های زنجیر انداختند.اکنون پهلوان ما در محاصره زنجیر بود.

با زنجیر بسته به دور خود،چرخی در میان حلقه جمعیت زد و با صدای بلند گفت:یا قمر بنی هاشم.

جمعیت ساکت بود و خیره.

سر و تنه را پایین آورد و با همه توان زور آورد و دوباره سر را بالا گرفت با صدای خفه ای گفت:یا علی مدد.

لحظاتی گذشت و به یکباره زنجیر پاره شد و پهلوان از حلقه های زنجیر جست.صدای آفرین، مرحبا از جمعیت برخاست.

این بار پهلوان می خواست کار سخت تر را به آخر برساند...یعنی پاره کردن زنجیر کلفت تر!

آدم بزرگها،که بعضی شان چیزهایی با خود داشتند در این وقت ظهر پاییزی بین ماندن و رفتن مردد بودند که بمانند و ببینند کار پهلوان به کجا می کشد یا بگذارند و بروند...بعضی از جمعیت جدا شدند و بعضی وسوسه دنبال کردن کار پهلوان،آنها را نگه داشت.

اما من و رفیقم و شاید بچه های دیگر در این حلقه جمعیت فارغ بودیم و کنجکاو.

زنجیر کلفت تر به همان طریق دور قبل به دور بازوان و بالا تنه او دوباره بسته شد و قلاب آنرا به سختی به یکی از حلقه ها،آنطور که پهلوان می خواست ، انداختند.

پهلوان در زنجیر یک دور در میان جمعیت حلقه زده به دور خود چرخید ، ایستاد و لحظاتی تمرکز کرد و دوباره ذکر گرفت طوری بود که دهانش کف کرده بود و دندانهای درشت و محکمش ، تا ته حلقش دیده می شد. و لحظه ای که از کنار ما گذشت متوجه چیزی شدم که تا آن لحظه متوجه نبودم که روی بازوی راست و ستبر پهلوان جایی کنار زنجیر که به دور تنه و بازوی او بسته بود،خالکوبی نوشته شده بود که نتواستم آنرا بخوانم چرا که پهلوان به ندرت یکجا بند می شد و من هم نتوانستم با چهار کلاس سوادم آنرا به سرعت بخوانم.

پهلوان در آرامش و تمرکز سر و تنه را کاملا خم کرد موهای بلندش آویخته شد و به یکباره سر راست کرد و فشار آورد...رگ های گردنش مثل مار خزیدند و چشمانش از حدقه جستند،نعره بر کشید. ...جمعیت در سکوت فرو رفته بود.

لحظه ها گذشت...گذشت...اما هیچ اتفاقی نیفتاد...پهلوان آرام گرفته بود اما اندکی سرخ شد،بیشتر عرق بر پیشانی اش ظاهر شد اما گویی می دانست این مثل همه آن زنجیر پاره کردن های دیگر در میدان و میدان های دیگر است.

حتما بارها برایش پیش آمده است که با یکبار،زنجیر پاره نشده است؛مدد خواسته و در بار دوم و چه بسا بار سوم زنجیر را پاره کرده است.آرام و مطمئن دور بر داشت. ..نفسی تازه کرد. روبه آسمان ایستاد...دمی به بالا خیره شد.برگشت به جمعیت.

کسی در میان جمعیت داش مشتیانه گفت:"خدا قوت"

پهلوان ما رفت و درست در وسط جمعیت ایستاد.نفسی بر آورد و فرو داد.سرخماند و تن فرو آورد و کمی سر را بالا آورد به یکباره فشار آورد....مارها خزیدند.دو خورشید جوشیدند.

لحظه گذشت...لحظه ها گذشت...اما،اما خبری نشد.نه !زنجیر پاره نشد.

لحظاتی در سکوت گذشت.پهلوان ،پهلوان مغرور ما با پاهای استوار و اندکی لرزان شروع به دور برداشتن دوباره کرد.گویی داشت با خودش مبارزه می کرد.او گویی داشت جلو ی چیزی را از درون خودش می گرفت که به نطر سخت تر از پاره کردن این زنجیرها بود و ما نمی دیدیم.بهمین خاطر زمانی که از بر من گذشت احساس کردم کمی،فقط کمی ران هایش می لرزد.کاش اشتباه کرده باشم.

نگرانی را هم در چهره پیرزن عجیب و غریب که اکنون روی دو زانو نشسته بود می دیدم..

احمدی گفت:نمی تواند زنجیر پاره کند...خیط می شود...الانه که جمعیت هوواش کنند...

پهلوان به سکوت خود مهلت نداد.نفس عمیقی برآورد .عرق پیشانی اش به روی پلک هایش سرازیر شده بود.از جوانی خواست با دستمال یزدی خودش که از جیب شلوارش بیرون زده بود،عرق پیشانی اش را پاک کند تا به چشمانش نریزد. آفتاب پاییزی گویی بی رحم تر می سوزاند.من هم گرمم شده بود.دست بر گردنم کشیدم خیس بود.آیا از آفتاب بود!؟

یکی که سبیل های پرپشت و کلفتی داشت و کلاه مخملی به سر و کت خود را روی دست انداخته بود با صدای رسا در میان جمعیت رو به پهلوان ما گفت:"مشتی مثل اینکه واموندی "...یکی دیگر هم در تایید حرف او گفت:آره .درمونده.

پهلوان اگر شنید یا خود را به نشنیدن زد ،نمی دانم.اما گویی اصلا اینجا نبود، شاید داشت با این باور می جنگید که "نمی تواند".

باز پهلوان این بار درست در وسط حلقه جمعیت ایستاد.یک زانو را بر زمین نهاد و در کمال سکوت و بدور از پچپچ جمعیت سر خم کرد،سینه را تا روی زانوی دیگر خود خم کرد و لحظاتی همچنان ماند.براستی هیبتی داشت این پهلوان در زنجیر!.

هوا را در ریه هایش جمع کرد و چون نعره حیوانی وحشی سر بر آورد. ..مارها به سرعت خزیدند....دو خورشید جوشیدند،جوشیدند...چشمه های عرق به راه افتاد...و پهلوان دیگر خود نبود.به قعر آسمان خیره مانده بود،سراپا در زنجیر می لرزید،می لرزید....

دمی گذشت...دم ها گذشت.اما زنجیر....اما حلقه ها...اما کسی از این دایره بیرون نجست.

جمعیت از سکوت سر برآورد.پچپچه ها به اصواتی بلند مبدل شد.

کسی گفت:این هم از بار سوم!

یکی هم با صدای لاتی،گویی آب یخی از سرمای زمستان را بر گرمای سوزان جمعیت خالی کرد و با دهن کجی گفت:عمو جمع کن گرفتی ما را....و از جمعیت جدا شد و رفت.

دیگری با فیتکی که زد گفت:پهلوان پنبه را باش...مجبوری!

یکی دیگر در حالی که دور می شد گفت: خوب شد که حراممان نکرد.عده ای نیز به حمایت پهلوان در آمدند و از قدرت فوق العاده پهلوان ستایش ها کردند.

یک لحظه چشمم به پیرزن افتاد با نگاهی عجیب و تلخ چشم در میان جمعیت می چرخاند گویا می خواست چون عقابی روی آنها بپرد اما همانطور ساکت و تلخ می نگریست.

فضای ملتهبی بود.

بچه ها هم بی علت و با علت می خندیدند و از سر و کول هم بالا می رفتند.

پهلوان ما مانده بود با سر فرو افکنده و در فکر، بطوری که از جایش نمی جنبید و اگر هم حرفی با آن جماعت داشت ترجیح داد که خاموش بماند.بیشتر جمعیت در کمتر از دوسه دقیقه پراکنده شد.بعضی بچه ها یکسر سوت می زدند و سر به دنبال یکدیگر می نهادند.یکی از آنها از روی گلیم پاره دوید پایش به صندوقچه و کتاب کهنه گرفت و آنها را پرت کرد به طوری که در صندوق گشوده شد و سکه ها و اسکناس ها روی گلیم پاره پخش شدند و به زیر پاها غلتیدند.

پهلوان کمر راست کرد و از دو سه نفر خواست که زنجیر را از تنش باز کنند.آنها با انبر دستی که پهلوان داشت با زنجیر ور رفتند اما زنجیر بدجور در تن او فرو رفته بود و گویی به هیچ طریقی قلاب آن از حلقه جدا نمی شد.سر قلاب رو به گوشت و تن پهلوان بود و چنان در سینه اش جا کرده بود که پهلوان هر طور هم که خود را جمع می کرد و دندان بر روی جگر می گذاشت تا نیشگون انبردست را بر تنش نادیده بگیرد،اما باز قلاب از حلقه جدا نمی شد.

مثل اینکه تا حالا پهلوان را خوب ننگریسته بودم.آنچنان بالا تنه اش در زنجیر فشرده شده بود که زنجیر در گوشت تنش مدفون بود.

یکی بهش گفت:بهتره بری جوشکاری یا مکانیکی یی تا زنجیر را باز کنند.پهلوان نمی خواست بپذیرد اما چاره ای هم نداشت.

حالا دیگر از دنیای پهلوانی، جمعیت و درگیری با خود بیرون آمده بود و به آن دو سه نفر راهنمایی می داد که این کار یا آن کار را بکنند تا زنجیر باز شود اما نمی شد که نمی شد.

نزدیک به نیم ساعتی بود که همینطور می گذشت.

جمعیت دیگر به بیست نفر هم نمی رسید.جز من و احمدی و چند مرد و پیرزن که با دقت چیزهای بهم ریخته پهلوان را گرد می آورد و بچه هایی چند که دور و بر می پلکیدند؛دیگر کسی نمانده بود.

پهلوان در زنجیر خسته شده بود و نفس زدن برایش مشکل شده بود.دیگر آن هیبت را نداشت عاجز می نمود و درمانده.موهایش نیز آن زیبایی را نداشت.از بس عرق کرده بود وارفته بود.

وانت باری از سر دیگر پل می آمد.آنرا نگه داشتند.طی قراری که با راننده گذاشتند قرار بود پهلوان را به یک جوشکاری سر جاده شمشیر آباد ببرد.

چیز های پهلوان را در عقب وانت بار گذاشتیم.کاسه طلایی را احمدی برداشت من هم کتاب کهنه جلد چرم را و دیگران هم هر کدام چیزی در عقب وانت بار گذاشتند.

من و احمدی و دیگران تا جلو ی در ماشین پهلوان را همراهی کردیم.پهلوان دردمند و فرسوده به زحمت در جلو ی ماشین خود را جا داد و در کنار راننده نشست.یکباره یادم آمد که ساعتی پیش بود که کنجکاو بودم که روی بازوی پهلوان چه خالکوبی شده است.حالا بازوی راست پهلوان جلو ی چشمم بود و کمی پایینتر از جایی که زنجیر به او پیچیده شده است؛ نوشته شده بود:"این نیز بگذرد". پیش خود زمزمه اش کردم اما هیچ از آن سر در نیاوردم.

راننده به ماشین گاز داد و پهلوان را با خودش برد.پیرزن و احمدی و دو سه مرد و من، باقیمانده از جمعیتی بودیم که ماشین را نظاره می کردیم تا اینکه به میدان مجسمه شاه و دو شیر ترسناک جلو ی پایش رسید و آنها را دور زد و از نظر ناپدید شد.

من و احمدی هم احساس کردیم ؛خسته ایم.چون طوقه ها را به گردن انداختیم و براه افتادیم.

 

 

ادامه مطلب...
15 شهریور 1398

خودِ اینجانب

 

بعضی وقت ها بعضی چیزها خیلی بزرگ می شوند. پله هایی که از آن بالا می روی، تعداد موزاییک های کف اتاق زیر پایت، کلماتی که ادا می شود و پژواک کنان توی سرت می پیچد، لکه ی سیاه روی سر آستین دست چپ مرد غریبه ای که قرار است شاهد باشد. بوی جوهر خودکاری که توی دست گرفته ای و بدتر از تمام آن ها دو تا خط و دایره و اسمت پای آن که قرار است تکلیفت را مشخص کند. درست حس این را داشته باشی که توی همان دایره گیر افتاده ای.

-«اگه مطمئن هستین خطبه ی طلاق رو بخونم؟.»

مگر به چه چیزی می شود اطمینان داشت!. همین سوال خوره ی جانم شد. از کجا معلوم امضای همان برگه پای امضاهای دیگر را به زندگیم باز نکند!. مگر نه این که قبلا ً هم همین طور نبوده است!. حس خوبی نبود و نیست انگار یاس و دلتنگی و ترس را بگذارند توی مخلوط کن، میکس که شد برایت بیاورند و بگویند بفرما نوش جان و آدم دلش بخواهد بالا بیاورد.

-«مگه گریه می کنی؟»

این را مادر درست وقتی گفت که توی حرفش پریدم. از شربت انجیر و خیلی چیزهای دیگر برای درمان یبوستش می گفت.درست به «نمی دانم چه کار کن..»که رسید با صدای بلند گفتم:«من دارم گریه می کنم..»حالا هر کاری هم که بخواهم انجام دهم باید با صدای بلند فریاد بکشم. دست خودش نیست. چشم هایش کم سو و گوش هایش سنگین شده است.

-«دیگه گریه نداره. تقصیر خودته. چند بار گفتم دخترم سیاست داشته باش...نداشتی.»

نداشتم. انگار سیاست لباسی باشد آن هایی که داشتند می پوشیدند و خوشبخت بودند و من که نداشتم حسرت به دل نگاه شان می کردم. فقط سیاست نیست. کشف کرده ام خیلی چیزهای دیگر هم به تن من نیامده است. مثل حالت خماری توی چشم های زن غریبه ای که گاو مانند سرش را در مقابل بد و بیراه مرد روبرویش پایین انداخته بود. یا اصلا حس گرمای زنی که محکم بچه اش را توی بغل گرفته بود و انگار چندین صفحه قربان صدقه رفتن را از حفظ برایش می خواند.

آقای مشاور در حالی که انگشتانش را جلوی سگک بزرگ و براق کمربندش توی هم گره کرده بود گفت:«اصولا ً خانم ها باید صبور باشن. زن باید زنانگیش را حفظ کند. این خصیصه زن بودن است...»

این خصیصه ای که همیشه از آن می گفت مثل کارت شناسایی بود که باید سنجاق می کردم به همان لباس سیاستی که نداشتم.

حالا خودم را توی عکس ها می بینم. عکاس گفته بود گردنت را کمی که به جلو بکشی غبغبت نمی افتد. بعد باید رو به او می ایستادم. دست هایم را می گذاشتم روی سینه اش و به قول عکاس، یک لبخند عشوه آمیز تحویلش می دادم. او هم باید لبخند می زد.

-«لطفا ً بیش تر. دهن بازتر. یه کمی بیشتر...»

این بدترین عکسی بود که می توانست گرفته شود. آقای سگک آن بار از پشت میز چوبی گفت:«اصولا ً خانم هایی که روحیه ی شادی دارند و بیشتر لبخند می زنند آقایان بیشتری رو به خودشون جذب می کنند و شما...»

حالا بیشتر حس عقب ماندگی به من دست می دهد. انگار که نمی توانم مثل تمام زن هایی باشم که هر روز می بینمشان.

هرکدام از وسایلم را گوشه ای از اتاق چیده ام.درست مثل ذهنم که نمی شود مرتبش کنم. بدتر از آن اینکه چیزی اذیتم می کند. مثل ترس خیره ماندن هر شب، به سوراخ نسبتا ً کوچک کنار پرده اتاق، که هر آن انتظار دارم چیز عجیب و غریبی از آن بیرون بیاید.

توی پارک، آن مرد از پشت عینک ته استکانیش نگاهم کرد. لبخند زد. آقا جان که آمد دور تا دور پارک پر شد از پرده های صورتی. دنبالش که دوید. شلنگ انداز پشت پرده های صورتی فرار کرد و بعد نعره ای که بلند و بلندتر می شد. ته استکانی نقش زمین شد. نفسش بالا نمی آمد. روی قفسه سینه اش کوبیدم. کوبید. خودم روی سرم نشسته بود. مشت می کوبید. بلند که شدم طنابی دور گردنم پیچیده شد. ته استکانی مثل آن که سگی گرسنه باشم دور تادور پارک من را چرخاند. مردم آمده بودند تماشا به صرف قه قهه. تلفن که زنگ خورد از خواب پریدم. صدای خش دار زنی از پشت تلفن گفت:«لطفا ً فردا تشریف بیارید دفترخانه...». هر که می آید سوال پیچم می کند:«شما دیگه چرا؟ دو سالش که هنوز تموم نشده. مگه چیکار کرده بود؟.»

آرام می شوم اینکه بروم وسط تمام وسایلم بنشینم که حالا دیگر تنها وسیله نیستند. چیزی فراتر از آنند. هر کدام شان انگار به هیات انسانی درآمده اند مثل روزی که کادو پیچشان کردم شاد نیستند. مثل همین مبل که دیگر آن خردلی شاد نیست. فقط یک خردلی غمگین است. که مانند انسانی خسته وسط اتاق دراز کشیده است. لشکر شکست خورده ای هستند که به وطنشان بازگشته اند و من در نقش فرمانده اگر روزی به آن ها سر نزنم فکر می کنم به آن ها خیانت شده است. خوبی اش این است که از هر چیزی به من نزدیک ترند. می فهمند چه می گویم. مادر در را باز کرد. آمد تو. دیگر نگفت :«چه خبره!. وسط اینا چیکار می کنی؟.چرا جمع و جورشون نمی کنی؟.» این بار خوشحال، با لبخندی بر لب رو به من ایستاد. نفسی تازه کرد. توی چشم هایش برق خاصی بود. انگار که بخواهد بگوید:«چه کار درستی انجام دادی. به هیچی فکر نکن. حق با تو بود و هست. »و من دلم بخواهد بلند شوم و بغلش بگیرم. اما تنها به دیوار تکیه داد. نفسی تازه کرد و آخر سر به حرف آمد:«فقط دو تا قاشق روغن کرچک. تموم شد. راحت شدم دخترم.»

دندان پزشک دو تا آمپول بی حسی را پشت سرهم تزریق کرد. طوری خیره نگاهم کرد، مثل آن که عقش گرفته باشد از سن و سالم که نباید از درد آمپول گریه ام بگیرد. و حتی دلش بخواهد لگدی حواله ام کند. نه او نه هیچ کس دیگری نمی دانست که من هق هق کنان، دست روی دهان، به بیرون از پنجره اتاق نگاه می کردم. جایی که فقط و فقط قمری تنهایی روی بام خانه ای نشسته بود.

اپیزود دوم:

خاله فرزانه خیلی با حوصله دانه های بدون هسته ی خرما با یک تکه ی کوچک پنیر را گذاشت لای سنگک.آن را لول کرد و داد دست فریبا و گفت:«اینو بخور. به این چیزا هم فکر نکن.»

خاله نرگس که عینک آفتابیش را روی سر گذاشته بود و روبروی آن ها درست روی یکی از همان نیمکت هایی که شبیه کلاه لبه دار بود نشست ولقمه اش را توی دهان نگذاشته گفت:«دختر روزی صدتا مثل تو طلاق می گیرن عین خیالشونم نیس. دنیا که به آخر نرسیده.»

و بعد صدای یکی از خاله های پشت سرش را شنید که چیزی توی دهان داشت و گفت:«آخه کی زن همچین آدم مفسدی میشه. ولی خدایی من جای تو بودم مهرمو می ذاشتم اجرا...که کلاه سر یه بنده خدای دیگه نذاره.»

-«ای بابا مهین جان که چی!.مگه دختر افسانه خانم مطالبه نکرد!. پنج سال آزگار به هر دری هم که می زنه شوهره طلاقش نمی ده. »

-«خب نده چشمش کور،دندش نرم.اونم نه که حالا خواستگارا واسش صف کشیدن. تازه این که بهتره تا این که با دست خالی بیاد بیرون.اونم بعد چند سال زندگی کردن.»

رویا که هنوز عینک آفتابیش را برنداشته و لب به چیزی نزده بود گفت:«پریسا رو که من می شناسم. هم دانشگاهی بودیم. اون که وضعش توپه. داییش گردن کلفته. الان کارمنده.پول شوهر می خواد چیکار!»

خاله پروین که دانه های ریز لواش را از روی مانتو و روسریش می تکاند گفت:«خدا رو شکر که پدرو مادرت هنوز سایه شون بالا سرتونه. حداقل یه خونه هست که برگردی اون جا.»

و بعد با حالت حسرت آوری رو به خاله مهین که بغلش نشسته بود کرد.«پدر و مادر یه چیز دیگه ان. آدم تا اونا زنده ان تکلیف خودشو روشن کنه. اونا که برن چی؟.بری خونه دوماد و زن داداش!.ااای...شوهرم که بدتر جای این که بیش تر رفیقت بشه بیش تر تو سرت می زنه. نه که جایی رو نداری که بری. بعدشم تا حالا کی از گشنگی مرده که فریبا جون دومش باشه. اصلا بهتر مهریه نگرفتی.»

-«اون که بله پری جون. ایشالله که پدر و مادرش سلامت باشن ولی تو جایی که ما زندگی می کنیم زن مطلقه خیلی فرق داره با دختری که هنوز شوهر نکرده. فریبا جون بهت برنخوره ولی خب من خودمم پنج سال مثل تو بودم. آدم که نباید از واقعیت گریز بزنه.»

فریبا گوشش به این حرف ها بدهکار نبود اما فقط برای این که کسی یک وقت فکر نکند  حرفی به او برخورده است فقط با حرکت سر حرف هر کدامشان را تایید می کرد.

-«این حرفا چیه مرضیه جون!.دختر دختره حالا چه فرقی می کنه مطلقه باشه یا..»

-«یعنی واقعا با هم فرقی ندارن!. پدر و مادر، استغفرالله پیغمبر هم که باشن کسی هم نباشه با خودشون فکر نمی کنن که خرج دانشگاش رو دادم چند سال... کاره ای که نشد. هیچ.گفتم بلکه شوهر کنه،سرو سامون بگیره، با هزار قرض و قوله جهازش رو جفت و جور کردم.آخرش چه!. اومده تنگ دل خودم. ولی اگه پولی داشته باشی یا چه می دونم کار خوبی که بتونی از عهده ی مخارجت بر بیای بحثش جداست. اینه که دختر خانم، ما هم می گیم چرا مطالبه نکردی مهریه تو!.»

-«عزیزم به همون دلیلی که خودت نکردی...واسه مردم نسخه نپیچ دختر خوب.»

-«جریان من فرق داشت. اون بیچاره چیزی نداشت. یه پولیم باید بهش می دادم تا طلاقم می داد.»

خاله زهرا که به پیشانیش گره انداخته بود و دست هایش را طوری توی هوا تکان می داد انگار که در حال مگس پراکنی باشد گفت:«مهریه. مهریه. توهم.مرضیه آدم که دختر خودشو نمی فروشه.»

و بعد تق محکم زد بالای دست چپش و گفت:«پسر بیچاره ی من چی کشید!. خانم مگه دست بردار بود!. خانوادشم که سورچرونی رو خوب بلد بودن. تا قرون آخر مهریه رو گرفتن تازه ول کنم نبودن.»

خاله لطیفه که صبحانه اش را تمام کرده و آینه ی کوچک جیبی را جلوی لب هایش گرفته بود مثل آن که بخواهد با انگشت اشاره اش دورتادور لبش را تمیز کند گفت:«منم که موافق مهریه نیستم. پگی جون میگه اون ورا زن و شوهر اگه بخوان از هم جدا بشن همه ی داراییشون بین دو تاشون تقسیم می کنن.»

-«ای بابا لطیفه جون همچین قانونیم تو ایران اگه باشه. مردا قبل این که اصلا زن بگیرن همه دار و ندارشون رو شش دونگ می زنن به اسم مامانشون.»

همه می زنند زیر خنده. «سحر جون تو که اینقد قشنگ می خندی یه چیزی بگو. تا حالا که مثل مادر عروس یه کلمه هم حرف نزدی. هر چی باشه بهت برنخوره یه سنی ازت گذشته دوتا پیراهن بیش تر از ما پاره کردی.»

-«والله من که با مهریه موافقم. نه این که زن محتاجش باشه.نه. اصلا ما که چند ساله زیر یه سقف با شوهرامون زندگی کردیم کدوممون مطالبه اش کردیم. ولی خب لازمه که باشه. مردو پابند زن و بچه اش می کنه. دیگه مرد گوشش نمی جنبه و دست از پا خطا نمی کنه.»

خاله فرزانه که تا آن وقت چیزی نگفته بود توی حرفش پرید و گفت:«پابند!.کی گفته اصلا مهریه پابندی می آره!.به فرض هم به قول شما بیاره. واقعا ارزشش رو داره!.وفاداری و پایبندی که صرفا بخاطر ترس از این باشه که ای وااای یه وقت نره مهرشو بذاره اجرا!.»

همه سکوت کرده بودند. «خب دیگه خانما استراحت کافیه. زودتر بلند شید که به ظهر نخوریم. کوله هاتون رو چک کنید یه وقت چیزی رو جا نذارید.»

رویا که خسته به نظر می آمد گفت:«خاله جون خیلی مونده تا...چی بود اسمش؟»

-«بان شلانه. اگه زود بجمبین نه. چیزی نمونده.»

خاله فرزانه اول از همه راه افتاد. جوان تر ها هم عقب همه ی آن ها. آبی،سفید،قرمز کوله پشتی هایی که هر کدام پشت سرهم حرکت می کردند. مال خاله فرزانه همیشه سبک بود. هر کدام از آن ها خسته که می شد کوله اش را توی دست می گرفت و می گفت:«چی گذاشتی توش!.چرا اینقد سنگینه!.»و بعد کوله ی سبک خودش را با او عوض می کرد و آن را برایش کول می گرفت.

خاله لطیفه صدای رادیوی توی دستش را زیاد کرد:«س لام...س لام...سلام به همه ی دوستان عزیزم...هر کجای ایران زیبا که هستین...صبح اولین روز قشنگ پاییزیتون بخیر...سلام...سلام بر پاییز...خوش آمدی...خانمای عزیز...می دونم الان مشغول گردگیری از اسباب اثاثیه ی خونه هاتون هستین.پاییز...»

فریبا گوش هایش تیز شده بود و هنوز کلمه ی اسباب اثاثیه توی گوشش می پیچید و تصاویری که جلوی چشمش می آمد و می رفت.

«کمر باریک من... شام تاریک من...»

«نکن. می شکنه... بدش به من...ببین اینارو میذارم ردیف بالایی... بهش دست نمی زنی...مال مهمونه...خب!...مهمون.چایی کم می گیره گذاشتم واسه مهمون زیاد. ببین چه زن خوبیم.ردیف وسطم که پارچ ولیوان چیدم ولی این پایین اینارو گذاشتم واسه خودمون. یه کم بزرگه نه!. اشکال نداره نهایتش خونه بابام و مامانت بیان.یا نه از همون بالاییا می ذاریم.»

حالا دیگر مجبور نبود دقیقه ها بنشیند. خیره شود تنها به ظرف آجیل روی میز و با خودش فکر کند که به جای آن کریستالی هلالی پایه دار بلند می توانست یکی از همان پلی رزین های تمام طلایی با نگین های ریز و درشت را بگیرد که آن قدر هم پایه هایش بلند نبود تازه خیلی هم توی چشم بود و خانه ی هرکسی ندیده بود. همه ی این کارها دیگر برایش مثل صفحاتی بودند که خالی مانده بودند و او با کتاب خواندن، باشگاه رفتن، پیاده روی سعی کرده بود تا پرشان کند. اما هنوز صفحات خالی وجود داشتند مثل وقت هایی که چشم بسته صدای نفس هایی را می شنید که هر بار با بیرون آمدن صورتش را خنک می کرد. چشمش را باز می کرد. روبرویش صورت سبزه با ته ریش و موهای عرق کرده، چسبیده بر پیشانی مردی بود که دست به سینه سر بر بالش او توی خواب عمیقی فرو رفته بود. دیدن آن تصویر آن هم شاید چون اولین چیزی بود که تا چشم هایش را باز می کرد آن را می دید می توانست برایش خیلی معنا داشته باشد. مهم ترین شان آن بود که دیگر تنها نبود. دیگر به جای آن که به سفیدی دیوار بغل دستش یا گل های صورتی روی مربع های کرم و قهوه ای جلد بالش خیره بماند کسی بود تا آن طور ریز شود توی صورتش و فقط به او فکر کند. هنوز نتوانسته بود آن صفحات خالی را پر کند و همین بود که اذیتش می کرد. تنهایی. خودش، تنهایی توی خیابان تاریک بی آن که کسی سد راهش شده یا حرفی زده باشد و یا حتی صدای عجیبی را شنیده باشد.فقط و فقط خودش. چه چیز آن ترسناک بود که از خواب پرید و به وحشت افتاده بود!.انگار که تنهایی مردی بود و هر بار از آن فرار می کرد و همیشه هم با او گلاویز می شد.

خاله فرزانه قدم هایش را کوتاه کرد تا این که هم قدم فریبا شد.

-«آقا بهرام این جا را دوست داشت. آن وقت ها هم کلاسی بودیم. دانشگاهمان را هم همین جا تمام کردیم. پنجشنبه ها می آمدیم این جا...ماشین پدرش را قرض می گرفت. بیش تر وقت ها هم با پای پیاده. بچه های دانشگاه را هم می آوردیم. آن ها که مثل ما غریب بودند. فقط این جا نیست خیلی جاهای دیگر هم دارد. پایین تابلو را که خواندی.جمعه ها ولی می رفتیم کانی شفا...»

عینک آفتابیش را از روی چشم هایش برداشت. و بعد مثل آن که بغض کرده باشد گفت:«می دونی... اون وقتا به چشم من آبیدر بزرگ بود و بلند. ولی حالا...هه... مثل قلعه بود برایمان. هر چقدر بیش تر دلمان می گرفت می آمدیم این جا بیش تر بالا می رفتیم. دیگر دست احدی به ما نمی رسید. آن وقت ها که مثل حالا نبود. آدمی بود تا حرفش حرف باشد و قولش قول. بنشینی کنارش، زیر برف و بوران هم با یک گوشه ی چشم گرمت کند. آقا بهرام...»

-«خدا بیامرزدش...»

بغضش را قورت داد« می دانی خواسته یا ناخواسته چه با خاطره های خوب چه بد، یک وقت هایی تنهایی. هیچ کاریش هم نمی شود کرد. همین ها را ببین. یکی بادگیر سبز پوشیده یکی آبی، یکی کلاهش قرمز است یکی خاکستری.می بینیشان. هر کدام شان یک جور تنهایند. ولی چه کار می کنند!. نرگس را ببین. صدای خنده اش را که می شنوی!. تنهایی هر کدامشان رنگی دارد. آن وقت چطور می شود گفت یکی بیش تر تنهاست و آن یکی کم تر!.»

-«فرزانه جان فکر کنم رسیدیم.اون جا نیست!.» صدای خاله لطیفه بود که انگشت اشاره اش را رو به بالا به یک سکوی بزرگ ، دراز کرده بود و می پرسید.

-«اره عزیزم خودشه.»

آن پیچ را هم که تمام کردند آخر سر به آن جا رسیدند. همه گی لبخند به لب، بدنشان را کش و قوس دادند.بجز آن ها کسی آن جا نبود فقط از توی جاده دو سه نفری در حال بالا آمدن بودند و پیرمردی با سبیل شیرماهی که قبل از آن کسی نمی دانست مشغول چه کاری بود اما همین که چشمش به آن ها افتاد انگشت هایش روی تنبکی که وسط پاهایش گذاشته بود ضرب گرفت. آن ها هم قمقمه هایشان را بیرون آوردند ولبی به آب زدند. بعد هرکدام گوشه ای از زیر انداز را گرفتند و با فاصله ی نه چندان زیاد با پیرمرد نشستند. خاله نرگس اما ننشست. دستمال کاغذی را از توی جیب بادگیرش بیرون آورد. رفت وسط جمع که دایره وار نشسته بودند ایستاد و با صدای بلند گفت:«حالا کی بلده چوپی بکشه!.»دستش را به کمر گرفت و با صدای تنبک،درجا شانه هایش را بالا و پایین می کرد و دستمال را توی هوا تکان می داد . همه گی دور تا دور او کف می زدند یکی دو نفر هم با دستمال توی دستشان، نشسته، همراهیش می کردند. فریبا اما کمی دورتر از آن ها ایستاده بود.اولین چیزی که جذبش کرد درخت تک افتاده ی تنهایی بود که تکیه بر دیوار،ریشه در زمین شاخ و برگ هایش و حتی نیمی از تنه اش را رو به جلو، رو به لبه ی سکوی سنگی خم شده بود. مثل آن که تمام تقلایش را کرده باشد تا ریشه اش را از زمین بکند. آن قدر زیبا بود که نتوانست از آن چشم بپوشد. تنه اش مثل آدم بیماری که بدنش پراز زخم های عمیق باشد پر بود از سوراخ های ریز و بزرگ که عمق بعضی هایشان فقط به سیاهی ختم می شد ولی توی یکی از سوراخ های کوچک دو نخ سیگار سوخته تا انتها تمام نشده مانده بود. چیزی توی خودش داشت. تنهایی پرهیبتی که فریبا را مجذوب خودش کرده بود. درست مثل انسان قدرتمندی که زیر پایش شهری باشد. شهری که ساختمان ها،بزرگراه ها،جاده ها،خیابان ها آنقدر بزرگ نبودند تا آدم ها  را توی خودش گم کند. از آن نما فقط شهری ریز پر از خانه هایی که انگار دستی از دو سمت شهر آن را بهم فشرده باشد دیده می شد. و تمام مسیری که بالا آمده بودند مثل ماری که نیمی از بدنش را زیر مشتی کاه پنهان کرده باشد به نظر می رسید. درختی تنها و قدرتند که آن بالا ایستاده بود و ولع دیدن هر چه بیشتر شهر قامتش را به جلو خم کرده بود. کمی بالاتر از فریبا درست پشت درخت، خاله فرزانه ایستاده بود. از لابه لای برگ های هنوز سبز درخت.نیم رخ فریبا را دید که کنار همان درخت نه بی شباهت به آن هوای تازه را توی سینه اش حبس کرد و محکم آن را از دهانش بیرون داد و لبخندی گوشه ی لب هایش نقش بست.

 

ادامه مطلب...
30 مرداد 1398

داستانک-قرار نیمه شب

 

 

  از خواب به سختی بیدار شدم ، حس عجیبی زیر پوستم می چرخید و اتاق روی سرم . درد ناشناخته ای در معده شبیه یک گرسنگی عمیق و طولانی امانم را بریده بود. سنگین و سربی از تخت خواب بلند شدم هرجور شده خودم را به یخچال رساندم، تازه یادم افتاد که آخرین چیز قابل خوردن را که یک تیکه پیتزا بود نیمه شب در خواب و بیدار خورده بودم. سوزش معده و درد بیشتر شد ، به سراغ کابینت های آشپزخانه رفتم و با نا امیدی ظرف ها را برای یافتن تکه ای خوراکی جابجا کردم . در حالی که آپارتمان روی سرم خراب می شد روی تخت افتادم .

 

 

  نیم ساعت یا یک ساعت نمیدانم چقدر زمان گذشت با درد و سوزش معده که شدت گرفته بود چشمهایم باز شد؛ بی حس و سنگین تر از یک حیوان تنبل یارای تکان خوردن نداشتم ، ناخودآگاه برای کاهش درد پتو را  با دندان هایم گاز گرفتم پاره شد ، راحت جویده شد طعم خوبی داشت . حس بهتری پس از بلعیدن اولین لقمه ی پتو داشتم سوزش و درد معده ام کم شد.

 

 

   چند روز بعد تقریبا تشک تختم به فنر رسیده بود .هرچه از اشیاء اتاق دم دستم می رسید می جویدم و می خوردم. اشیاء و وسایل درون آپارتمان کم کم ،کم می شدند. اوایل از مزه ی فلزات و سنگ خوشم نمی آمد ولی عادت کردم. نباید دیگران متوجه رازم بشوند مخصوصا خانم همسایه که آپارتمان او هم طبقه ی خانه من بود و همیشه مرا می پایید . چند هفته ای گذشت تقریبا کابینت ها و ظرف های درون آنها تمام شده بودند. قاب عکس ها ، پرده ها و تک تک وسایل منزل از اشتهای عجیب من در امان نماند. طعم دسته سوخته ی ماهی تابه عالی بود. چیزی کف آپارتمان نمانده بود . هضم یک صندلی درسته بیشتر از20 دقیقه طول نمی کشید. تنها چیزی که با تمام گرسنگی نمی توانستم بخورم رادیوی کوچکم بود که عصرها به اخبار روز با آن گوش میدادم. از مسابقه ورزشی می گفت از تصور خوردن آنهمه صندلی و نیمکت تور دروازه و... دلم ضعف میرفت.  گوینده ی خوشمزه ی رادیو با آن صدای اشتهاآورش  از زمین و کوه می گفت  و من تصور می کردم یک کوه چقدر میتواند این گرسنگی لعنتی را کنترل کند.

 

 

  سر شب دیگر توان مقاومت نداشتم اخبار عصر تمام شده بود . باید این سوزش لعنتی و درد کشنده ی معده را از بین می بردم. وقتی پیچ ولوم رادیو را می جویدم یک قطره اشک گوشه ی چشمم نشست دیگر هیچ چیز برایم مهم نبود.

 

 

  زن همسایه مثل من تنها بود چند روزی بود که دیگر صدای سگش را هم نمیشنیدم . بارها با بهانه های مختلف می خواست با من صمیمی و نزدیک شود ولی هر بار با دیدن چهره عجیب و عبوس من پشیمان می شد. وسوسه ی عجیبی تمام تنم را گرفت. چاق نبود ولی بدن پر و سفیدش نباید .... با خودم فکر کردم چطور بایدبا او روبرو شوم من که تمام لباس هایم را خورده بودم. شاید بهترین زمان نیمه شب باشد که راهرو تاریک و خلوت است. تا نیمه شب چند ساعت مانده بود و من در ذهنم چگونگی خوردن اندامها و اشیا آپارتمانش را مرور می کردم. نیمه شب شد پاورچین از آپارتمان هضم شده ام خارج شدم به آرامی و پای برهنه چون قبلا کفش هایم را هم خورده بودم . پشت در آپارتمان او رسیدم پس از نفسی عمیق در زدم صدایی که معلوم بودمشغول خوردن چیزی است پرسید : کیه؟ جواب دادم: منم همسایه بغلی

 

 

چند لحظه بعد در روی پاشنه چرخید زن همسایه برهنه بود و در حالیکه آخرین تیکه لباس زیرش را می جوید در چهارطاق در با نگاهی حریص اندام مرا می نگریست.

 

 

 

 

اردیبهشت 1398 بهمن مهرابی

 

رار نیمه شب
 
 
 
  از خواب به سختی بیدار شدم ، حس عجیبی زیر پوستم می چرخید و اتاق روی سرم . درد ناشناخته ای در معده شبیه یک گرسنگی عمیق و طولانی امانم را بریده بود. سنگین و سربی از تخت خواب بلند شدم هرجور شده خودم را به یخچال رساندم، تازه یادم افتاد که آخرین چیز قابل خوردن را که یک تیکه پیتزا بود نیمه شب در خواب و بیدار خورده بودم. سوزش معده و درد بیشتر شد ، به سراغ کابینت های آشپزخانه رفتم و با نا امیدی ظرف ها را برای یافتن تکه ای خوراکی جابجا کردم . در حالی که آپارتمان روی سرم خراب می شد روی تخت افتادم .
 
  نیم ساعت یا یک ساعت نمیدانم چقدر زمان گذشت با درد و سوزش معده که شدت گرفته بود چشمهایم باز شد؛ بی حس و سنگین تر از یک حیوان تنبل یارای تکان خوردن نداشتم ، ناخودآگاه برای کاهش درد پتو را  با دندان هایم گاز گرفتم پاره شد ، راحت جویده شد طعم خوبی داشت . حس بهتری پس از بلعیدن اولین لقمه ی پتو داشتم سوزش و درد معده ام کم شد.
 
   چند روز بعد تقریبا تشک تختم به فنر رسیده بود .هرچه از اشیاء اتاق دم دستم می رسید می جویدم و می خوردم. اشیاء و وسایل درون آپارتمان کم کم ،کم می شدند. اوایل از مزه ی فلزات و سنگ خوشم نمی آمد ولی عادت کردم. نباید دیگران متوجه رازم بشوند مخصوصا خانم همسایه که آپارتمان او هم طبقه ی خانه من بود و همیشه مرا می پایید . چند هفته ای گذشت تقریبا کابینت ها و ظرف های درون آنها تمام شده بودند. قاب عکس ها ، پرده ها و تک تک وسایل منزل از اشتهای عجیب من در امان نماند. طعم دسته سوخته ی ماهی تابه عالی بود. چیزی کف آپارتمان نمانده بود . هضم یک صندلی درسته بیشتر از20 دقیقه طول نمی کشید. تنها چیزی که با تمام گرسنگی نمی توانستم بخورم رادیوی کوچکم بود که عصرها به اخبار روز با آن گوش میدادم. از مسابقه ورزشی می گفت از تصور خوردن آنهمه صندلی و نیمکت تور دروازه و... دلم ضعف میرفت.  گوینده ی خوشمزه ی رادیو با آن صدای اشتهاآورش  از زمین و کوه می گفت  و من تصور می کردم یک کوه چقدر میتواند این گرسنگی لعنتی را کنترل کند. 
 
  سر شب دیگر توان مقاومت نداشتم اخبار عصر تمام شده بود . باید این سوزش لعنتی و درد کشنده ی معده را از بین می بردم. وقتی پیچ ولوم رادیو را می جویدم یک قطره اشک گوشه ی چشمم نشست دیگر هیچ چیز برایم مهم نبود.
 
  زن همسایه مثل من تنها بود چند روزی بود که دیگر صدای سگش را هم نمیشنیدم . بارها با بهانه های مختلف می خواست با من صمیمی و نزدیک شود ولی هر بار با دیدن چهره عجیب و عبوس من پشیمان می شد. وسوسه ی عجیبی تمام تنم را گرفت. چاق نبود ولی بدن پر و سفیدش نباید .... با خودم فکر کردم چطور بایدبا او روبرو شوم من که تمام لباس هایم را خورده بودم. شاید بهترین زمان نیمه شب باشد که راهرو تاریک و خلوت است. تا نیمه شب چند ساعت مانده بود و من در ذهنم چگونگی خوردن اندامها و اشیا آپارتمانش را مرور می کردم. نیمه شب شد پاورچین از آپارتمان هضم شده ام خارج شدم به آرامی و پای برهنه چون قبلا کفش هایم را هم خورده بودم . پشت در آپارتمان او رسیدم پس از نفسی عمیق در زدم صدایی که معلوم بودمشغول خوردن چیزی است پرسید : کیه؟ جواب دادم: منم همسایه بغلی
 
چند لحظه بعد در روی پاشنه چرخید زن همسایه برهنه بود و در حالیکه آخرین تیکه لباس زیرش را می جوید در چهارطاق در با نگاهی حریص اندام مرا می نگریست.
 
 
 
اردیبهشت 1398 بهمن مهرابی
 
 
 
 
 
ادامه مطلب...
صفحه1 از2

درباره ایرانشعر

 

وبسایت ادبی-هنری ایرانشعر با تکیه بر نگره‌ای نقد محور و اجتماعی بر آن است تا به شناسایی و سامان بخشی آن دسته حرکت های خلاقه ی شعری و ادبی بپردازد که در بطن ادبیات معاصر ایران در جریان‌اند.این وب‌سایت بر مبنای اخلاق نقد حرفه‌ای و حفظ حقوق اجتماعی شاعران و مولفان در عرصه‌ی نگارش و با هدف نشر آثار تولیدی شاعران جوان که از سطح قابل قبولی از شعریت و ادبیت برخوردار باشند و بدون توجه به هر نام و امضایی تشکیل شده، ضمن دوری از جریان های (مسلط شعر و ادبیات وابسته،جشنواره‌ای و رسمی)می‌خواهد تریبونی مستقل برای آثار مستقل و خلاقه ی شعر،داستان،نقد و نظریه‌ی ادبی باشد.افراد علاقه‌مند جهت همکاری با تحریریه می‌توانند رزومه‌ی حرفه‌ای خود را به آی دی های زیر در تلگرام ارسال نمایند:

Amynrjbyan1981@

ShimaQasemi@